نقش برجسته و سنگ نبشته اورامان: در۴۵ کیلومتری شمال غربی کامیاران و در جنوب غربی روستای یوزی در و در کوههای زینانه، در حدود ۵۰۰ متری شمال غرب روستای تنگیور در تنگه کوههای زینانه بر روی صخره‌ای کوه در بلندترین نقطه بقایای کتیبه و نقش برجسته به خط میخی آشوری در یک طاق‌نما به ارتفاع ۱۲۰ و پهنای ۱۷۰ سانتی با عمق ۳۵ سانتیمتر حجاری و نقش شده است. درون طاقنما و در جهت غرب آن نقش برجسته انسانی مشخص شده به طول نیم متر و عرض ۳۵ سانتی‌متر که احتمالاً تصویر سارگن دوم پادشاه آشوری باشد. نقش شاه دارای کلاهی استوانه‌ شکل و شبیه به باشلاق است به صورت نیم‌رخ که پای راست خود را به جلو و پای چپ به عقب قرار دارد و دست راست خود را به طرف بالا بلند کرده و دست چپ را در مقابل شکم قرار داده است.

کتیبه خط میخی در کادری به ابعاد ۱۲۰×۱۲۰ سانتی‌متر که در حدود ۵۰ سطر نوشته دارد. کتیبه به خط میخی و زبان آشوری باستان که پس از ستایش خدایان آشوری مانند خدای آشور، مردوک، نابو، سین، شمش، ایشتار به شرح پیروزیهای خود پرداخته و به نقاط مختلف، شهرها، روستاها و مناطقی که در این حمله و جنگ تصرف و ویران نموده اشاره دارد. تاریخ کتیبه احتمالاً مربوط به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول پیش از میلاد است.

بنچاق اورامان (هورامان): در اوایل قرن معاصر در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی حسین نامی از مریدان شیخ‌علا‌الدین نقشبندی در غاری در دره تنگیور خمره ای پیدا می‌نماید که در آن پر از دانه ارزن بود و در میان آن نوشته‌ای به خط پهلوی اشکانی بر پوست آهو بدست آمده است. این نوشته که بنام بنچاق اورامان مشهور است این بنچاق قرار دادی است میان دو نفر مبنی بر خرید و فروش زر ستانی به ۴۵ درهم و شاهدان معامله نیز نام خود را در آن نوشته‌اند. این بنچاق مربوط به ۱۲۰ پیش از میلاد مسیح است. چند سطر از متن بنچاق به شرح زیر است:

متن: سال سه ست ماه اروتات فروخش تپس پک

ترجمه: سال سیصد ماه خرداد فروشنده تپس پک

متن: پورتیرین زراستک چه ابیر اشکان نم (زات)

ترجمه: پورتیوین زراستان اسمک که ابیر اشکان نیم آن دارد.

متن: اخریتار اویل پور هربشن

ترجمه: و خریدار اوایل پوربشین

…………………………………………………..

متن: اسمکان از خریت اویل هیچ پتسیک هرودرهم ۴۵

ترجمه: اسمکان زرستان (را خرید اویل از پتسیک) همه را به ۴۵ درهم

در حال حاضر این بنچاق در موزه برلین نگهداری میشود و ۲۰ نسخه دیگر این قرارداد به خط یونانی است.

آثار صخره‌ای فرهاد تاش وینسار: در حدود ۳۵ کیلومتری شرق شهر قروه در فاصله سه روستای داش‌بلاغ و آقبلاغ و وینسار بر روی کوهی مرتفع بقایای یک معدن بزرگ سنگ قرار دارد که از نظر نوع و اندازه و تراش سنگ از اهمیت خاصی برخوردار است. در افواه محلی سنگها را مربوط به افسانه فرهاد و شیرین  می‌دانند اما نوع حجاری و سفالهایی که در آن منطقه وجود دارد احتمالاً مربوط به دوره ساسانی باشد و در ایام بهار بعنوان تفریحگاه مردم این روستا مورد استفاده قرار میگیرد. در ضلع شرقی همین کوه فرهادتاش دهانه غاری موجود است که ”اورل استین“ مستشرق اروپایی در هنگام بررسی منطقه غرب کشور از این غار نامبرده و ظاهراً نتوانسته وارد آن شود.

 

منبع : میراث فرهنگی کردستان

نویسنده : admin

مشاهده همه نوشته ها

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

نام * تارنما

*

پر فروش ترین محصولات

هه نبانه بورینه
دیوانی ماموستا هیمن
دیوانی ماموستا قانع
دیوانی ماموستا شیرکو بیکس

تاییدیه سامانه ی ساماندهی

logo-samandehi

تاییدیه درگاه پرداخت

تبلیغات

Statistics