kardo-art.ir
 برخی اخبار و تصاویر رسیده، حاکی از وضعیت نامناسب حمام تاریخی حاج صالح در بازار سقز می باشد

به گزارش کردپرس؛ بعلت شرایط نامناسب حفاظتی و احیای این اثر تاریخی، بخش هایی از آن لطماتی دیده است و اعتبارات یک میلیاردی سال 95 برای مرمت و بهسازی آن نیز بدلایل نامعلوم از سوی استان اختصاص نیافته است.

این حمام قرار بود توسط میراث فرهنگی و گردشگری به موزه تاریخی یا مردم شناسی تبدیل شود و در مقاطعی هم بحث تبدیل آن به موزه حمام، فرهنگسرا و… با حمایت شورای شهر و شهرداری با بخش خصوصی مطرح شده، اما تاکنون نتیجه ملموسی نداشته است.

حمام حاج صالح از بناهای شاخص قدیمی در سقز و بنای آن مربوط به دوره صفویه می باشد و بخش هایی نیز در دوره زندیه به آن افزوده شده است که مساحتی حدود 900 متر داشته و دارای پوشش سقف گنبدی می باشد. این بنا در بافت قدیمی سقز یعنی خیابان فخر رازی و راسته بازار تاریخی قرار گرفته است. این حمام به صورت کامل و دربر گیرنده کلیه عناصر معماری یک حمام عمومی شامل فضای ورودی، بینه، میان در، گرمخانه، تون خزینه و خلوتی می باشد. حمام حاج صالح در سال 79 به شماره 2830 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده و در همان سال توسط اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان تملک گردیده و چندین برنامه مرمتی و تبدیل آن به موزه انجام، که آخرین آن مربوط به تابستان سال91 برای رفع رطوبت بنای مذکور بوده است.

میراث فرهنگی و تاریخی بخشی از هویت و شناسنامه یک شهر، جامعه و ملت است، برنامه ریزی اصولی و فوری جهت احیا و بهره برداری مناسب از بناهای تاریخی باید بطور جدی انحجام بگیرد.

لازمست اقدامات جدی و فوری جهت احیا و تعیین کاربری این حمام تاریخی صورت بگیرد، چرا که ضمن حل بخشی از خلاء نبود موزه در سقز به تقویت گردشگری و احیای بازار تاریخی سقز و شناساندن بخشی از تاریخ این منطقه کمک خواهد نمود.

نویسنده : admin

مشاهده همه نوشته ها

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

نام * تارنما

*

پر فروش ترین محصولات

هه نبانه بورینه
دیوانی ماموستا هیمن
دیوانی ماموستا قانع
دیوانی ماموستا شیرکو بیکس

تاییدیه سامانه ی ساماندهی

logo-samandehi

تاییدیه درگاه پرداخت

تبلیغات

Statistics