اشنویه (به کردی: شنۆ، Şino) از شهرهای مرزی و کردنشین استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان اشنویه است.

 

ارتفاع شهر اشنویه از سطح دریا ۱۴۷۰ مترو مرتفع‌ترین آن در جنوب شرقی ۳۵۰۰ متر است. اشنویه شهری کوچک اما با طبیعتی بکر و زیبا می‌باشد که رودخانه‌ها و کوه‌های بزرگ آن را احاطه نموده‌اند، باغهای دلکش و مطبوع آن پر از سبزه و گل و میوه‌های مانند گیلاس توجه زیاد مسافران به خود جلب نموده است. اشنویه پایتخت گیلاس ایران عنوان شده است.

وجه تسمیه

نام شهر اشنویه در سنگ‌نبشه‌های تاریخی به صورت؛ اشنو؛ اشنه؛ اشنوناک؛ عشنو؛ قید شده‌است به معناهای متفاوت (دم دره، گیاه دواله – قلعه) یاد می‌گردد و در کتیبهٔ کورش از ایالت «اشنوناک» نام برده شده‌است که یکی از بزرگ‌ترین خراج‌گزاران کورش بوده‌است.

پیشینه تاریخی

اشنویه که از دیرباز مسکن کردهای موسوم به هذبانیه (هذبانی) بود، تا سده‌های بعد همچنان آبادانی خود را حفظ کرد. هذبانیان از مراتع اطراف آنجا، برای نگهداری احشام خود بهره می‌جستند. تیره‌ای از آنان نیز که رَوّادیان (کُرد) نامیده می‌شدند، در ارمنستان سکنی گزیدند. روادیان که در آذربایجان و کردستان نفوذ داشتند، در سدهٔ ۲ قمری از اطاعت عباسیان سرباز زدند و چندی حکومت مستقلی به رهبری علی فرزند صدقه در آذربایجان به وجود آوردند. آنان ارومیه را مرکز فرمانروایی خود قرار دادند و شهرهای اشنویه، خوی، شاهپور، لاهیجان (نام روستایی در آذربایجان) و نقده را در اختیار داشتند. پس از آن، به ویژه در سده‌های ۷ و ۸ ق، ولایات ارومیه و اشنویه از سرنوشتی یکسان برخوردار بوده‌اند. در عهد فرمانروایی اتابکان در ۶۰۲ق نبردی میان سپاهیان اتابک ابوبکر (فرمانروای عراق و آذربایجان) و علاءالدین (اتابک مراغه)، روی داد. علاءالدین که توان نبرد نداشت، پیشنهاد صلح کرد و یکی از دژهای خود را به ابوبکر واگذاشت و در مقابل، ابوبکر نیز حکومت اشنویه و ارومیه را به وی سپرد.

 

سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه در سال ۶۲۳ قمری ترکمانهای ایوائی را در اشنویه و ارومیه را سرکوب کرد.

پس از حمله مغول پاتریارک کلیسای نستوری، از بغداد به اشنویه منتقل شد.

مهمترین آثار تاریخی آن سنگ کیله شین (به ارتفاع ۱۷۰ سانتی‌متر و به دو زبان اورارتویی و آشوری حک گردیده که متعلق به سده هشتم قبل از میلاد) می‌باشد که گفته می‌شود نهصد سال قبل از بنای تخت جمشید به دستور ایشپونیا پادشاه اوراتور در ارتفاعات غربی شهرستان در مرز با عراق نصب گردیده‌است و دو کتیبه (مه رگ کاروان و رکاو چشمه گل) در موزه تهران از آثار بجا مانده این شهر است.

 

درکتب تاریخی همیشه از اشنو به عنوان شهری با باغات زیبا و آب فراوان یاد شده ابن حوقل در کتاب نزهه القلوب (قرن چهارم هجری قمری) اشنویه را با ۱۱ سطر معرفی می‌نماید در حالیکه ارومیه را با ۶ سطر معرفی نموده‌اند.

 

در سال ۱۹۰۹ میلادی برابر با ۱۲۸۷ ه. ش عثمانی‌ها اشنویه را تسخیر و با تمام قدرت نظامی خود مردم آن را کشتار نمودند، وجود عثمانی‌ها و روس در این منطقه ضرروزیان جانی و مالی فراوانی برای مردم اشنویه درپی داشت. پس از روسها نوبت آشوریها رسید که به شهر هجوم آوردند و به زنان و کودکان نیز رحم نکردند، بدنبال جنگ آشوریها و روسها قحطی بزرگی بوجود آمد و مردم از وحشت و قحط و فرط گرسنگی به طرف عراق (موصل و کرکوک) حرکت کردند بدنبال این وقایع از ۱۳هزار نفر از مردم شهر اشنویه در آن زمان تنها چندصدتن باقی ماندند.

جمعیت

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۳٬۷۹۸ نفر بوده‌است که از این تعداد ۳۲٬۱۸۴ نفر آنان مرد و ۳۱٬۶۱۴ نفر آنان زن بوده‌اند. بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۸، جمعیت این شهرستان همراه با روستاهایش برابر با ۶۶۰۰۰ نفر بوده‌است.

جغرافیای شهر

شهرستان اشنویه با ارتفاع متوسط ۵۰۸۰ فوت معادل ۱۵۲۴ متر طول و جغرافیای ۴۵ درجه و ۶۰ دقیقه و عرض ۳۷ درجه و ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه واختلاف ساعت آن با تهران ۲۰ دقیقه و ۱۲ ثانیه‌است. شهر اشنویه مرکز شهرستان و فاصله آن با مرکز استان ۷۰ کیلومتر و درجنوب غرب استان آذربایجان غربی و با شهرستان ارومیه در شمال با شهرستان نقده در شرق با شهرستان پیرانشهر درجنوب و دوکشور عراق و ترکیه در غرب ارتباط دارد جمعیت شهری آن بیش از سی و دوهزار نفر و جمعیت شهرستان بیش از هفتاد و دو هزار نفر می‌باشد.

 

اشنویه دارای زمینهای حاصل خیز بوده و توتون آن در قدیم معروف بود و اولین سیگار ایرانی بنام (اشنو ویژه) درچهار طرح متفاوت با توتون اشنویه تولید می‌گردید، بیش از دارای بیش از پنج هزار هکتار با غات سیب و گیلاس،زردآلو، گردود… است که گیلاس آن از شهرت بسزایی برخوردار می‌باشد؛ به همین علت به پایتخت گیلاس ایران معروف است و حبوبات گندم، نخود، چغندر قند، سیب زمینی، دانه‌های روغنی و در گذشته برنج گرده و… از مهمترین محصولات زراعیاشنویه‌است و میوه‌های جالیزی به صورت کشت دو فصله در اشنویه انجام می‌گیرد.

 

منبع : ویکی پیدیا

نویسنده : admin

مشاهده همه نوشته ها

نوشته های مرتبط

یک دیدگاه برای “معرفی شهر اشنویه”

  1. لقمان می گوید:

    زۆر سوپاس،یاخوا هەر بەردەوام بن

ارسال یک پاسخ

نام * تارنما

*

پر فروش ترین محصولات

هه نبانه بورینه
دیوانی ماموستا هیمن
دیوانی ماموستا قانع
دیوانی ماموستا شیرکو بیکس

تاییدیه سامانه ی ساماندهی

logo-samandehi

تاییدیه درگاه پرداخت

تبلیغات

Statistics