دِهگُلان یا چاپار خانه (نام قدیمی) یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان دهگلان است. شهر دهگلان در ۴۵ کیلومتری خاور سنندج (در جاده سنندج به همدان) قرار گرفته و ۴۵۳۸۶ نفر جمعیت دارد (برآورد ۱۳۹۰خ). دشت‌های دهگلان حاصل‌خیز بوده و اکثر مردمان آن کشاورز هستند.

تقسیمات کشوری

دهگلان در تابستان سال ۱۳۸۶ به شهرستان ارتقاء پیدا کرد و دهستان بلبان‌آباد نیز به بخشداری ارتقاء یافت. دهستان بلبان‌آباد از نظر جمعیت با جمعیتی درحدود ۳۰۰۰ نفر یکی از بزرگ‌ترین دهستان‌های استان کردستان محسوب می‌شود. اسم این شهر از اول (دیولان) بوده و در حال شهروندانش با همین نام شهرشان را به دیگران می‌شناسانند، اسم دهگلان مستعار و تازه نام می‌باشد که ربطی به این اسم دارد گفتنی است که در فصل بهار گل‌های زیادی در این منطقه می‌رویند که بعضی از افراد اورامان (هورامان) در اینجا کار می‌کردند که مردم این منطقه به گل در کردی ول می‌گویند و این اسم به معنای روستای گل‌ها (ول) یا همان ده پس کاملا ربط دارد و فقط به فارسی بازگرداندی شده

کشاورزی و دامداری

دامپروری نیز در این منطقه به نحوی است که در رده برترین تولید کننده گان استان قرار گرفته است.

تولید محصولات کشاورزی در این منطقه شامل: گندم، جو، ذرت، سیب زمینی، زعفران، چغندر، یونجه و سایر محصولات دیگر است که بخش عمده تولید محصول سیب زمینی است.

آب و هوا

آین شهر دارای زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های با هوای دلنشین ومعتدل است.

منبع : ویکی پیدیا

نویسنده : admin

مشاهده همه نوشته ها

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

نام * تارنما

*

پر فروش ترین محصولات

هه نبانه بورینه
دیوانی ماموستا هیمن
دیوانی ماموستا قانع
دیوانی ماموستا شیرکو بیکس

تاییدیه سامانه ی ساماندهی

logo-samandehi

تاییدیه درگاه پرداخت

تبلیغات

Statistics